Karadenizi Kurtarmak

Konu 8, Haziran 2005

Teşekkürler

Dili secin: EN BG GE RO RU TR UA

Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Komisyonu ve Karadeniz Ekosisteminin İyileştirilmesi Projesi Resmi Dergisi

Bu sayıda:

Deniz Çevresinin Korunması ve Muhafazası Hakkında Yeni Avrupa Stratejisi’ne Doğru [>>]

Karadeniz Komisyonu’na Avrupa Komisyonu Desteği [>>]

Karadeniz Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı Denize Çöp Dökülmesine Karşı Eyleme Geçiyor [>>]

Karadeniz Stratejik Eylem Planı’nın Uygulanması- Bulgaristan Bakış Açısı [>>]

Türkiye Karadeniz Stratejik Eylem Planı’nı Uygulamakta [>>]

Ukrayna’da Karadeniz ve Azak Denizi’nin İyileştirilmesi ve Korunması [>>]

Acil Durumlarda Karadeniz’in Petrol ve diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesine Karşı Mücadelede İşbirliği Protokolü Karadeniz Acil Eylem Planı [>>]

Karadeniz ve Batlık Denizi Uzmanları Arasında İşbirliği [>>]

Karadeniz Coğrafi Bilgi Sistemi [>>]

Çevre Yönetiminde Önemli Olaylar- Ukrayna [>>]

Küçük Deniz Memelilerinin Önemli bir Kışlama Habitatı; Gürcistan Karadeniz’i  [>>]

Rusya Federasyonu’nda 2002-2004 EuropeAid Projesi Sonuçları [>>]

Karadeniz “Deniz kabugu Sarayı” [>>]

Karadeniz Eylem Günü [>>]

Romanya’da Entegre Kıyı Alanları Yönetiminde (ICZM) İlerlemeler [>>]

Karadeniz biolojik cesitliligi ve peizaj koruması [>>]

Uluslar arası Karadeniz Günü: Tüm Halk için Olay [>>]

Siyahtan Maviye: Kurtarılmış Bir Deniz [>>]

Çevre Yönetimindeki Önemli Olaylar- Ukrayna

Devletin hükümet sisteminin yeniden yapılandırılması, Victor Yushchenko’nun Ocak 2005’te yeni Ukrayna Devlet Başkanı seçilmesiyle başlamış olup halen sürmektedir. Ukrayna bankacılık sisteminin önceki temsilcisi Sayın Pavlo Igantenko, yeni Ukrayna Çevre Koruma Bakanı olarak atanmıştır. 32 yaşındaki bakan, Bakanlık’ta güçlü bir ekip kurma çalışmalarını sürdürmektedir. Bakan çevre koruma sistemini hem devlet çapında genel olarak hem de bakanlık yapısı özelinde baştan aşağı yenilemektedir. Bakan, şimdiden Bakanlık etkinliklerinin şeffaf ve karar verme sürecinde halkın katılımına açık olacağını duyurmuştur.

2004 yılında Bakanlığın ayrı bir birimi olan Azak Denizi ve Karadeniz Şubesi, Su, Biyotik, Karasal Kaynaklar ve EkoNet Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulmuştur. Bölüm’ün ana hedefi deniz çevre politikasının geliştirilmesi ve deniz ekosisteminin korunması ve deniz kaynaklarının sürdürülebilir biçimde kullanımına ilişkin ulusal ve uluslararası program etkinliklerinin koordinasyonunu sağlamaktır. Karadeniz ve Azak Denizi’nin Rehabilitasyonu ve Korunması için Devlet Planı’nın (2001) uygulaması ve koordinasyonu, Bölüm’ün etkinliklerinde temel yönü belirlemektedir. Bölüm’ün Yöneticisi Sayın Olexandr Bon olup, kadrosunda dört uzman daha yer almaktadır.
 

Bölüm’e ait İletişim Bilgileri:

35 Urytskoho Str.
03035 Kyiv, Ukraine
Tel/faks: (+380 44) 206-31-36
e-posta: bon@menr.gov.ua

Entegre Kıyı Alanları Yönetimi Yasa Taslağı, 2004 yılında Ukrayna Çevre Koruma Bakanlığı’nın koordinasyonuyla geliştirilmiştir. Yeni yasa belgesinin temel noktasını, kıyı bölgelerinde aralarında yerel ve merkezi hükümet kurullarının da bulunduğu birden fazla sayıda toprak sahibinin rollerini, yetki ve sorumluluklarını netleştirmek oluşturmaktadır. Aslında kıyı bölgelerindeki ilişkileri düzenleyen yasanın 1990’ların başından beri onaylanmasını engelleyen temel sorun da budur. Yasa taslağının hükümetin merkezi icra kurulları tarafından 2005’te ele alınıp tamamlanması, bunun sonucunda da ICZM Yasası’nın onay için Ukrayna Parlamentosu’na sunulması beklenmektedir.

24 Mart 2005’te Ukrayna Deniz Memelilerini Koruma Ulusal Birliği katılımcıları (BREMA Laboratuarı, Simferopol; Karadağ Doğal Parkı, Feodosia; Artbukhta’daki Sivastopol Dolphinarium’u; Yalta’daki Livadia Dolphinarium’u ve Yevpatoria Dolphinarium’u) Karadeniz yunuslarının korunması sorunu ile ilgili olarak kitlesel medyaya yönelik bir sunum ve basın toplantısı düzenlemişlerdir. Araştırmacılar, Karadeniz ve Azak Denizi Deniz Memelilerini Araştırma, Koruma ve İyileştirme Programı’nın (1999 yılında Ukrayna Çevre Koruma Bakanlığı tarafından onaylandı; Program’ın ayrıntıları için www.dolphin.com.ua adresine bakabilirsiniz. ) 5 yıllık uygulamasının kamusal sonuçlarını sunmuşlardır. Etkinlikte ayrıca “Karadeniz Yunusları” CD’sinin 4. sayısı; çevre posterleri; Gürcistan sularındaki yunusların sayısal açıdan izlemeyi hedefleyen uluslararası “Afalina-2005” Projesi; İngiltere’nin “Avrupa Çevre Fonu” tarafından desteklenen yeni “Ukrayna Deniz Memelileri Koruma Ulusal Birliği’ni Destekleme Projesi” ve yeni bir uluslararası kamusal örgüt olan “Karadeniz Deniz Memelileri Konseyi”nin sunumları yer almıştır.

Proje sonuçlarına ilişkin ayrıntılı bilgi için: “Dolphin” (Yunus) Programı Bilimsel Ekip Lideri Dr. Olexiy Birkun. (AlexeiBirkun@home.cris.net, +380-0652-253-503)

Olexyi Birkun

“Yunus” Programı Bilimsel Lideri

[<<]    [>>]